Zaujímavosti o Aglaoneme
Aglaonemy pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Ázie, najmä zo severovýchodnej Indie a južnej Číny. Aglaonemy rastú najčastejšie vo vlhkých stalozelených opadavých lesoch, pričom niektoré druhy je možné pozorovať aj na vápencových podložiach, vulkanických horninách alebo rašeliniskách. Aglaonemy sa zaraďujú do čeľade áronovité, pričom sa jedná o pomerne vytrvalé rastliny s priamou a vztýčenou stonkou, čo v prípade áronovitých rastlín nie je vôbec bežné (len Aglaonema brevispathum a Aglaonema costatum má plazivú stonku) Zaujímavými a neprehliadnuteľnými ich robia ich listy, ktoré sú nápadné s rôznymi farebnými variáciami. Kvety sú jednopohlavné a pripomínajú Kalu. Medzi hlavných opeľovačov patria drobné mušky z čeľade octomilkovité. Plodom sú biele, žlté alebo červené bobule. Aj vzhľadom na krásu týchto rastlín sú často pestované ako izbové rastliny či sú okrasnými prvkami v botanických záhradách a rôznych skleníkoch. Význam aglaoném spočíva aj vo využití v čínskej medicíne napr. ako ochrana po uhryznutí hadom a uštipnutí hmyzom. V neposlednom rade je aglaonema výborná čistička vzduchu.
Medzi najznámejšie druhy aglaoném sa radia napr. Aglaonema Siam Aurora, Aglaonema valentine, Aglaonema nitidum Silver Queen, Aglaonema Maria, Aglaonema anyamanee, Aglaonema pictum tricolor.
Pestovanie Aglaonemy
Rastlinu je vhodné umiestniť na polotienisté stanovisko s rozptýleným nepriamym svetlom. Slnko by im mohlo spáliť listy. Uprednostnite preto radšej tmavšie stanovisko. Substrát na pestovanie je vhodný čo možno najviac vzdušný s prímesami perlitu. Počas letných mesiacov sa vyžaduje častejšia zálievka, tak aby bol substrát vždy mierne vlhký. Rastlina obľubuje zvýšenú vzdušnú vlhkosť. Ak aglaoneme začnú žltnúť okraje listov, prevdepodobne má nedostatok vody. Ak začnú žltnúť celé listy, jedná sa o nedostatok živín, ktoré môžete doplniť hnojením. Nikdy aglaonemy nevystavujte chladu. Aglaonemy sa rozmnožujú najlepšie delením trsov. Na jar vyberte rastlinu z hliny a jednotlivé rastliny opatrne oddeľte od seba. Nevyberajte si však nikdy príliš veľký kvetináč, rovnako ako Svokrine jazyky, alebo Zamioculcas, obľubuje Aglaonema tlačenie sa v kvetináči.
Taxonómia
Ríša: rastliny (Plantae)
Podríša: cievnaté rastliny (Tracheobionta)
Oddelenie: krytosemenné (Magnoliophyta)
Trieda: jednoklíčnolistové (Liliopsida)
Čeľaď: áronovité (Araceae)
Rod: aglaonema (Aglaonema)
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.