Zaujímavosti o Alokáziách
Alokázia je tropickou rastlinou, pôvodom z Ázie a zaraďuje sa do čeľade áronovité (Araceae). Jedná sa o rastliny, ktoré dokážu dorastať do mohutných rozmerov. Vo všeobecnosti však vytvárajú dva základné rastové typy. Pozemné druhy majú zväčša robustný vzrast rastú osobitne, prípadne v malých skupinách a vyhľadávajú zväčša vlhké a bahnisté miesta na svoj rast. Skalnaté druhy naopak rastú prevažne v skalných prasklinách.
Alokázie sú rozšírené najmä v tropických a subtropických oblastiach. Najčastejšie ich je možné pozorovať v Indii a Číne, kde vyhľadávajú predovšetkým polo-tienisté až tienisté úpätia vodných tokov. Alokázie sú často pestované aj ako exteriérové rastliny v záhradách a skleníkoch, ale taktiež aj ako izbové rastliny. Medzi najrozšírenejšie druhy patrí napr. Alocasia macrorrhizos, Alocasia Amazonica, Alocasia black velvet, Alocasia dragon scale, Alocasia silver dragon, Alocasia longiloba, Alocasia micholitziana Frydek, Alocasia zebrina, Alocasia melo a iné.
Väčšina druhov Alokázii je jedovatá, avšak niektoré druhy je možné aj konzumovať po ich tepelnej úprave. Ich význam siaha dokonca až do útrob medicíny. Alokázia vyrastá z podzemnej hľuzy, preto je úplne normálne, ak má alokázia len napr. 2 listy. Listy zvyknú pri zhadzovaní zožltnúť a stonka zmänúť. Tým, že sa zbaví starého listu, venuje svoju energiu pre vznik nového listu. Na zimu môže alokázia dokonca zhodiť aj všetky svoje listy. Na jar však opäť vyrastú.
Starostlivosť o Alokázie
Rastlinu umiestnite na polo-tienisté stanovisko, prípadne svetlé stanovisko bez priamych slnečných lúčov. Rastlina obľubuje zvýšenú vzdušnú vľhkosť. Substrát udržujte mierne vlhký a vyvarujte sa prelievaniu rastliny.
Taxonómia
Ríša: rastliny (Plantae)
Podríša: cievnaté rastliny (Tracheobionta)
Oddelenie: krytosemenné (Magnoliophyta)
Trieda: jednoklíčnolistové (Liliopsida)
Rad: žabníkotvaré (Alismatales)
Čeľaď: áronovité (Araceae)
Rod: alokázie (Alocasia)
Kvetináč nie je súčasťou rastliny. Rastlina je predávaná v plastovom obale. Vzhľadnejší kvetináč odporúčame pozrieť v sekcii Kvetináče.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.