V dnešnom blogu sa ponoríme do fascinujúceho sveta rastlín, presnejšie do sveta Spathiphyllum, ktorý je často známy aj pod názvom Lopatkovec alebo Toulcovka. Jedná sa o rod rastlín patriaci do čeľade Araceae a zahŕňa približne 47 druhov, ktoré sú pôvodom z tropických oblastí južnej a strednej Ameriky, ako aj juhovýchodnej Ázie. V našich domácnostiach sa však najčastejšie stretneme s niekoľkými kultivovanými druhmi, ktoré potešia nielen oko, ale aj vzduch v interiéri.
Starostlivosť o Lopatkovec
Ako sa starať o Lopatkovec? Je to pomerne nenáročná rastlina, ktorú ocenia aj úplní začiatočníci či ľudia, ktorí nemajú úplne vhodné podmienky na pestovanie rôznych izbových rastlín.
Vedeli ste, že… Lopatkovec je známy ako vynikajúca rastlina na čistenie vzduchu? Dokáže absorbovať a neutralizovať škodlivé látky ako formaldehyd, benzén alebo rôzne druhy plynov, čím prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu v interiéri. Napríklad taký formaldehyd sa uvoľňuje aj z nábytku, ktorý máte v byte.
Svetelné podmienky
Lopatkovec má rad svetlé stanovisko, ale nevadí mu ani tmavší kút. Určite sa však vyvarujte slnečným miestam, tie by mu jednak spálili tenké listy, ale dochádzalo by aj k jeho rýchlemu vysychaniu.
Zálievka
Dôležité je udržiavať pôdu neustále vlhkú. Vyhnite sa však prelievaniu, to spoznáte tak, že rastline začnú žltnúť listy. Vlhká pôda znamená, že keď zdvihnete kvetináč, nepreteká voda už jeho spodkom, ale substrát je vlhký. Môžete zalievať 2x týždenne, v menších dávkach.
TIP: Ako zistíte, že je Lopatkovec už naozaj potrebné poliať? Dá vám to jasne najavo svojimi ovisnutými listami. Môže sa tak trochu tváriť ako drama queen, ale po zaliatí listy opäť narovná.
Vlhkosť
Lopatkovec miluje vysokú vzdušnú vlhkosť, preto ho umiestnite do kuchyne, alebo kúpeľne s oknom. Zvládne však aj suchšie prostredie, v tomto prípade môžete Lopatkovec obkolesiť inými rastlinami, aby si udržiavali vlhkú mikroklímu.
Hnojenie
Počas jari, leta a jesene, prihnojujte hnojivom na zelené izbové rastliny alebo hnojivom na kvitnúce rastliny. Ideálne je tekuté hnojivo v zálievke 1x za 2 týždne alebo tyčinkové hnojivo (podľa potreby). V zimných mesiacoch rastlinu nehnojte.
Substrát
Pre Lopatkovec zvoľte prevzdušnený substrát s funkciou mierneho zadržiavania vlahy. Ideálny je substrát pre izbové rastliny s prímesou píniovej kôry a perlitu. Rastlinu presádzame každý rok na jar. Rastlina sa rada tlačí v kvetináči, preto nevoľte zbytočne veľké priemery kvetináčov.
Kvitnutie
Lopatkovec vás môže potešiť najmä svojimi bielymi listami. Môžeme sa však stretnúť aj so zelenými a bledožltými kvetmi. Kvety môžu mať rôzne tvary od okrúhlejších až po úzke špicaté.
TIP: Po odkvitnutí odstraňujte zoschnuté kvety a stonky. Podporíte tak tvorbu nových kvetov.
Aké Lopatkovce poznáme?
Spathiphyllum wallisii
Tento druh je jedným z najčastejšie pestovaných druhov v domácnostiach, Je to stredne veľká rastlina s lesklými, tmavozelenými listami a bielymi kvetmi, ktoré si ľudia bežne mýlia s kvetmi Kaly. Stretnúť sa však môžeme aj s jeho panašovanou verziou Spathiphyllum Diamond, ktorý vás upúta krásou svojich listov.
Spathiphyllum floribundum
Tento druh sa vyznačuje veľkými, lesklými listami a bohatým kvitnutím. Kvety sú väčšie a plnšie ako u Spathiphyllum wallisii a majú príjemnú vôňu.
Spathiphyllum cochlearispathum
Tento druh je známi svojimi zaujímavými ušatými listenmi okolo kvetov, ktoré mu dodávajú charakteristický vzhľad. Jeho kvety sú menšie a môžu mať zelenkavý alebo krémový nádych
Viac o Lopatkovcoch sa dočítate napr. na Wikipedia