Tradescantia je rod okrasných rastlín z čeľade komelínovité (Commelinaceae). Tieto rastliny sú pôvodom z Ameriky a patria medzi populárne izbové rastliny a tiež sú často vysádzané v záhradách kvôli svojej nenáročnosti a kráse.
Rôznorodosť Tradescantie
Jedným z najzaujímavejších aspektov Tradescantii je ich obrovská rôznorodosť farebných variácií a tvarov listov. Existuje množstvo druhov a hybridov. Niekedy môžu byť listy jednofarebné, inokedy majú farebné pásy a niektoré druhy majú dokonca aj farebné listové nervy. Najbežnejšie farby listov zahŕňajú odtiene zelenej, ružovej, purpurovej, striebornej a bielej.
Pestovanie
Jedným z dôvodov, prečo je Tradescantia taká populárna medzi záhradníkmi a pestovateľmi rastlín, je jej jednouché pestovanie a starostlivosť. Tradescantiám sa dobre darí v miernom až jasnom svetle, pričom niektoré odrody sú tolerantné voči polotieňu. Vo všeobecnosti však nepohrdnú ani mierne slnečným stanoviskom. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale je potrebné si dať pozor, aby nedošlo k preliatiu. Tieto rastliny sú vhodné pre začiatočníkov, vďaka ich nenáročnému pestovaniu.
Substrát
Pre tradescantie zvoľte vzdušný substrát, ideálne zmiešaním substrátu pre izbové rastliny a substrátu pre kaktusy a sukulenty. V substráte by sa nemala držať voda a mal by byť dostatočne priepustný. Vhodné substráty nájdete aj v našej ponuke substrátov.
Rozmnožovanie
Tradescantia je rastlina, ktorá sa môže množiť niekoľkými spôsobmi, z ktorých niektoré sú jednoduché a efektívne:
- Množenie odrezkami. Najjednoduchší spôsob ako rozmnožiť Tradesantiu je odrezať zdravú stonku rastliny a zasadiť ju do vlhkej pôdy. Odrezok by mal byť 5-10 cm dlhý, pričom spodné listy na stonke otrháme. Odrezok môžeme dať zakoreniť aj do vody, aby sme si boli istejší, že sa skutočne ujme. Ak sa rozhodnete odrezok koreniť do vody, nechajte odrezok po reze jemne preschnúť a až po niekoľkých hodinách vložte do vody. Predídete tak odhnívaniu stoniek vo vode.
- Množenie delením. Ak máme hustú rastlinu, môžeme ju vytiahnuť z kvetináča a opatrne prstami rozdeliť jednotlivé trsy rastliny a každý samostatne zasadiť. Buďte opatrní, aby ste rastline nezničili korienky.
- Semenami. Jedná sa menej bežný spôsob rozmnožovania rastliny a určite patrí pre tých trpezlivejších. Semená dáme do vlhkej vreckovky na 3 dni. Následne ich vkladáme plytko do substrátu. Kvetináč udržiavame v teple a na svetle.
Symbolika
Okrem svojej krásy má Tradescantia aj symbolický význam. V mnohých kultúrach je považovaná za symbol lásky, šťastia a harmónie. Pestovanie Tradescantie v domácnosti priťahuje pozitívnu energiu a prispieva k vyváženosti prostredia Jin a Jang.
Rôzne druhy Tradescantii
Rod Tradescantia zahŕňa množstvo druhov, ktoré sa líšia vo farbe, tvare a vzoroch listov.
Niektoré z najznámejších druhov Tradescantií:
- Tradescantia zebrina (Zebra wandering Jew). Tento druh má zelené listy s výraznými striebornými alebo bielymi pruhmi, ktoré mu dodávajú charakteristický vzor zebry.
- Tradescantia albiflora (White spiderwort). Tento druh je príznačný najmä ružovými odtieňmi svojich listov.
- Tradescantia pallida (Purple heart, Purple queen). Tento druh je známy svojimi hlboko fialovými listami, ktoré sú výrazne fialové na spodnej strane listov.
- Tradescantia fluminensis (Wandering Jew). Tento druh má široké, hladké listy zelenej farby, často s bielymi alebo striebornými pruhmi.
- Tradescantia spathacea (Moses in the cradle). Tento druh má masívne, sukulentné listy so žltými alebo bielymi pruhmi na okrajoch a často s fialovými spodnými stranami listov.
Tradescantia je skutočne úžasná rastlina, ktorá prináša do našich domovov krásu a pozitívnu energiu. S jej rôznorodosťou farieb, jednoduchou starostlivosťou a symbolickým významom je Tradescantia ideálnou voľbou pre každého, kto túži po živej a farebnej atmosfére vo svojom interiéri. Preto neváhajte už ani sekundu a predajte tento kúsok harmónie do vášho interiéru.
Viac si o tradescantiach môžete prečítať napr. na Wikipedii.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.